Prawidłowa wentylacja mieszkania.

2011-03-16 18:19:23 | Andrzej Rutz

testJak wszyscy doskonale wiemy prawidłowa wentylacja pomieszczeń to podstawa komfortu zdrowego snu, wypoczynku oraz zdrowia każdego mieszkańca. Jeszcze kilkanaście lat temu większość domostw nie posiadała okien na profilach PCV z szybami zespolonymi.

Dzisiaj ta sytuacja jest zgoła odmienna. Większość z nas zdecydowała się na posiadanie okien szczelniejszych i cieplejszych na profilu PCV, dzięki czemu nasze domy stały się bardziej hermetyczne pozbawione naturalnej wymiany powietrza.

Taka sytuacja często ciągnie za sobą problemy nadmiernej wilgoci czy zagrzybienia. Wielu ludzi radzi sobie z tym problemem montując nawiewniki okienne, które mają za zadanie dostarczać więcej powietrza do naszych mieszkań. Biorąc pod uwagę tylko dostarczanie powietrza z zewnątrz można by stwierdzić, iż takie nawiewniki to optymalne rozwiązanie dla zbyt hermetycznych mieszkań pozbawionych wentylacji mechanicznej. Problem nawiewników powstaje wtedy, kiedy chcemy aby były szczelne i nie wpuszczały nam powietrza z zewnątrz. Załóżmy, że borykamy się z zimą i temperaturami zew. sięgającymi ok. -15 ?C lub więcej. Wówczas każdy z nas w ramach oszczędzania bardzo drogiej energii domyka szczelnie okna, drzwi, a często zdarza się, że niektórzy zatykają nawet przewody wentylacyjne co jest  NIEDOPUSZCZALNE. Z badań STOWARZYSZENIA AUDYTORÓW ENERGETYCZNYCH REGIONU KUJAWSKO-POMORSKIEGO przeprowadzonych w wielu mieszkaniach jednoznacznie wynika, że zdecydowana większość nawiewników przepuszcza powietrze z zewnątrz, pomimo ich zamknięcia. Tak więc należy zadać sobie pytanie, czy nie warto samemu kontrolować wymianę powietrzna poprzez np. uchylenie bądź tez rozszczelnienie okna, mając ciągłą kontrolę ?

Przedstawione zdjęcia wykonane kamerą termowizyjna obrazują ubytki ciepła dzięki zainstalowaniu nawiewników okiennych. Każdy z nas musi zadać sobie to pytanie przed zainstalowaniem takich nawiewników ? czy warto?. Dla przykładu pokazane są okna z zainstalowanymi nawiewnikami oraz bez. Widoczne na zdjęciach punkty pomiaru temperatury dokładnie pokazują ile energii tracimy pomimo tego, że często nie chcemy. Punku Sp pokazują zmierzoną temperaturę w °C.

 

 


Komentarz
captcha

baner